Dr.Mehmet Emin Dindar’dan sağlıklı yaşamın altın kuralları

1 – Sebze ve meyveleri mevsiminde ve zamanında tüketin:

Sağlığı korumanın ilk şartı sentetik ve hormonsal gıdalardan uzak durmaktır. Tamamen doğal beslenmek gerekir. Doğal beslenme ile kastettiğimiz şey, tabiatın nimetlerinden yararlanmaktır. Bunun için de mevsiminde ve zamanında yetişmiş olan sebze ve meyveleri tüketmek gerekir. Kışın domates ve salatlıkla beslenen bir kişi için doğal besleniyor diyemeyiz. Doğal beslenme, hangi ayda hangi sebze, meyve bolsa o ayda onları bol bol tüketmektir. Yine fast food ve poşetlerde satılan hazır gıdalardan uzak durulmalıdır. Çünkü bunlarda bulunan katkı maddeleri insan sağlığına son derece zararlı olabilmektedir.

2 – Az yemek yiyin:

Doğal beslenmenin yanında sağlıklı kalmanın bir diğer şartı da çok fazla yemek yememektir. Bir insanın midesi, elinin avucu kadardır. Yani en fazla 250-300 gr yiyecek alabilir. Bu kapasiteye göre yemek çok önemlidir.Sofrada yediğimiz yemeğin, tatlının, içtiğimiz suyun miktarı 300 gr’ın üzerinde ise fazla yemişiz demektir.

3 – Günde iki öğün yiyin:

Günde iki öğün yemeyi tavsiye ediyorum. Bu öğünlerin araları 8-10 saat olmalıdır. İki yemek arası en az 8 saat olmazsa o yemek vücuda zararlı hale gelir. Güneşin doğduğu ve battığı vakitlerde yemek, en sağlıklı yöntemdir. Günde altı öğün yiyin diyenlere kesinlikle katılmıyorum. Çünkü insan vücudunun salgıladığı hazmedici vücudu oldukça yorar.Bu yorucu işlem sık sık tekrarlanırsa, vücut hem yorulur hem hastalanır hem de erken yaşlanır. Yine bu enzimler güneşin doğduğu ve battığı zamanlarda daha rahat hareket eder.

4 – Uyku düzenine dikkat edin

Ayrıca bu iki zaman diliminde uyumamak sağlık için son derece önemlidir. Güneşin doğuşu ve batışı sırasında yayılan ışınlar, bu iki zaman diliminde uyuyan insanı olumsuz etkiler.

5 – İki öğün arasında toksinleri dışarı atın

İnsanlar iki öğün yemeyi alışnalık haline getirir, ayrıca ikinci öğünden önce dışkı yoluyla ilk yemeğin toksinlerini vücutlarından atarlarsa kolay kolay hasta olmazlar.

6 – Yemekten hemen sonra uyumayın

Uykuyla yemek arasında 6-8 saat olmalıdır. Obez hastaların büyük bölümü yemekten hemen sonra uyuyan insanlardır. Eğer yemekten hemen sonra uyunursa vücut hazmetme işlemi yapamaz. Böylece kilo kaçınılmaz olur ve vücuda yararlı olacak şeyler zararlı hale gelir.

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under Hastalıklar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s